Szczęście może kiedyś się skończyć
Wypadek na stracie wyścigu o GP Belgii ponownie rozpoczął dyskusję na temat bezpieczeństwa na torze i sposobów na jego poprawę. Ryzyko jest nierozerwalnie połączone z tym sportem, ale życie Sid’a Watkinsa jest doskonałym przykładem na to, że można je zredukować do minimum. Od czasu tragicznej śmierci Senny wiele się zmieniło w kwestii bezpieczeństwa, ale wciąż zdarzają się momenty, w których nasza wyobraźnia wkracza w obszary, w których rzeczywistość nigdy nie powinna się znaleźć. Otwarty kokpit oraz odsłonięte koła, to dwa elementy, które budzą najwięcej zastrzeżeń, stanowiąc pośrednie zagrożenie dla życia kierowców. Z drugie strony czynią one F1 tym, czym jest, królowa sportów motorowych, piękną, ale i okrutną.
Temat bezpieczeństwa kierowców został ostatnio poruszony przez Marka Webbera, który jak wiadomo miał w swojej karierze kilka poważnych przygód. Australijski kierowca podkreśla, że nie jest zwolennikiem pomysłu zamknięcia kokpitu. Dużo bliższy jest mu pomysł zabudowania kół, który spowoduje, że zetknięcie się ze sobą dwóch bolidów, nie skończy się katapultowaniem jednego z nich. Webber zwraca również uwagę na agresję wśród kierowców, która jego zdaniem w ciągu ostatnich dziesięciu lat znacznie wzrosła. Szczególnie młodzi kierowcy nabrali przekonania, że obecne standardy bezpieczeństwa stają na tak wysokim poziomie, że nic im nie grozi. Coraz częściej pojawia się określenie “pokolenie Palystation”.
W ostatnich dziesięciu latach poziom agresji podniósł się tylko dlatego, że oni wiedzą, że zwykle będą w stanie wyjść o własnych siłach z wypadku.
Webber zwraca uwagę, że w obecnej sytuacji, kiedy można osiągnąć przewagę nad rywalem dzięki oponom Pirelli oraz systemowi DRS, tak agresywne i zdecydowane ataki już na starcie nie powinny mieć miejsca.
Podobnego zdania, na temat ułańskiej wyobraźni młodych kierowców jest Alex Wurz. Opiekun kierowców zespołu Williams zwraca uwagę na brak konsekwencji w karaniu, szczególnie w niższych seriach. Jego zdaniem trafiający do szczyt drabiny kierowcy nie zostali odpowiednio ukształtowani przez sędziów w początkowych etapach kariery.
Patrząc na wyścigi GP2, które stanowią przygotowanie, standardy wśród kierowców są przerażające – złe, bardzo złe – i oni wchodzą do F1. To jest coś, nad czym musimy z pewnością popracować, aby w niższych seriach karać tak samo surowo jak w F1. Musimy to zrobić bardzo szybko.
W tym kontekście warto również przypomnieć słowa Fernando Alonso, wypowiedziane jeszcze na początku sezonu, dotyczącą wzajemnego szacunku wśród kierowców. Wspominając tragiczną śmierć Gillesa Villeneuve, legendy Ferrari, Hiszpan porównał obie epoki, nie tylko z punktu widzenia samochodów, ale i mentalności kierowców.
(14 Sep 14:17)
Nic nie ujmując głosom o młodym pokoleniu, zwrócę jednak uwagę na zupełnie ostatni wyścig – na szczęście nikomu nic się nie stało, ale Vergne fruwając w swoim bolidzie równie dobrze mógł na kogoś zlecieć. A to była usterka, nie brawura.
(14 Sep 14:27)
Co do Vergne’a to masz rację, to nie byłaby jego wina i chyba nikt nie miałby do niego o to pretensji. “Rzeczy” się po prostu psują i już.
Pozdrawiam.
(14 Sep 14:45)
“Pokolenie Playstation” pojawiło się już dobre kilka lat temu w kontekście rajdów samochodowych. Było ono związane głównie z wyposażeniem rajdówek w system kontroli trakcji. W teorii oznaczało to, że kierowca wsiadał do rajdówki i mógl pokonywać OSy niewiarygodnie szybko nie dysponując odpowiednimi umiejętnościami i doświadczeniem.
(14 Sep 17:12)
Też nie jestem zwolennikiem zabudowywania kokpitów. Jak już zostało w artykule wspomniane to jest królowa sportów motorowych i pewien poziom ryzyka musi tu być zachowany. Teraz zabudują kokpity, jutro jeszcze bardziej obniżą moc i niedługo będzie to wyścig gentelemnów jadących mniej niż 200km/h. Jak do F1 będą trafiali na prawdę najlepsi kierowcy świata tak jak teraz niesłusznie nazywa się kierowców F1 to poziom bezpieczeństwa i wzajemnego szacunku od razu wzrośnie bez zbędnych kombinacji. Ale jeśli nadal utrzyma się moda by zatrudniać paydriverów to efekty będą takie jak widać obecnie. Śmieszy fakt, że tych chłopczyków z marnym doświadczeniem i podważalnym talentem za którymi swoją miliony nazywa się najlepszymi kierowcami świata
(14 Sep 21:53)
Jakich konkretnie “chłopczyków z marnym doświadczeniem i podważalnym talentem” masz na myśli? I kim są ci opiniotwórczy “oni”, którzy nazywają ich “najlepszymi kierowcami świata”?
(14 Sep 22:04)
Dobry artykuł.
(17 Sep 05:36)
Dla mnie to nawet nie zbyt duża agresja ale głupota. Sytuacje gdzie ich zachowanie dało im znaczące korzyści są nieliczne według mnie, najczęściej kończy się skończeniem swojej jazdy i innych.
Przeniesienie niektórych przepisów i systemu kar do niższej serii powinno pomóc.