F1 od kuchni
W dzisiejszych czasach aerodynamika jest kluczem dobrego tempa. Nad nowymi rozwiązaniami pracują najzdolniejsi ludzie na świecie i choć co rusz pojawia się coś nowego, to podstawy są od wielu lat niezmienne. Ich zrozumienie jest pewnego rodzaju kluczem, który pozwala nieco inaczej spojrzeć na ten sport. Nie jest to proste, ale czasami pojawiają się materiały, które znacznie ten proces ułatwiają.
Znany Wam już dobrze Peter Windsor zaprosił do współpracy Enrique Scalabroni, byłego projektanta zespołów Williams oraz Ferrari, aby wyjaśnić podstawy budowy samochodu wyścigowego. Wbrew pozorom nie potrzeba do tego wyrafinowanych technologii, o czym przekonacie się za chwilę.
(11 Feb 12:26)
Świetne! Polecam zrobienie sobie spoon test w domu 🙂 .
(11 Feb 12:27)
Poprawka. Chodziło mi o ten test z czymś płaskim imitującym podłoże.
(11 Feb 12:30)
Wyjaśnienie genialne w swej prostocie, kolejny wielki plus dla MrB. za udostępniony (odszukany) materiał
(11 Feb 15:55)
Super materiał. Chciałbym mieć takiego dziadka :-))
(11 Feb 18:40)
Meeeega:D Właśnie zrobiłem ten drugi eksperyment z łyżką do ciast i łyżką:D Mega fajne, polecam:D
(11 Feb 21:55)
Ten eksperyment z małą łyżeczką równie dobrze obrazuje tzw. efekt Coandy przy układach wydechowych o których tak głośno.
(12 Feb 11:33)
A możesz rozjaśnić gdzie na tym filmie widać przysysanie się cieczy do powierzchni? Bo ja tam widzę tylko przepływ…
(12 Feb 15:56)
chyba coś Ci się pomyliło, albo czegoś nie kojarzysz, Human.
(13 Feb 12:11)
Ja akurat wszystko kojarzę, bo w tym przypadku nie ma żadnego zobrazowania efektu Coandy. Może jakby tę łyżkę wstawić pod mikroskop to by było widać, że cząsteczki wody się przysysają do łyżki, ale gołym okiem można zapomnieć.
Faktycznie widać, że niektórzy czegoś nie kojarzą…
(13 Feb 15:52)
jak to nie ma zobrazowania? przeciez gołym okiem widać powstający efekt Coandy na łyżce i nie trzeba do tego mikroskopu.
(13 Feb 22:00)
Na moje @HUMAN ma rację , zresztą Peter mówił ,że chodzi mu w pierwszym eksperymencie o pokazanie jak zachowuję się struga powietrza w zetknięciu z jakąś częścią bolidu. Efekt Coandy byłby kiedy zagiąłby strugę po bliskim przyłożeniu łyżeczki w jej pobliże – co byłoby trudne do wykonania, ze względu na kształt strugi i łyżeczki.
(13 Feb 22:07)
Trzecia zasada dynamiki…:)
(14 Feb 09:57)
No nie ma. To, co widać, to jest zwykły przepływ. Podciśnienie i nadciśnienie. Nie ma to nic wspólnego z efektem Coandy.
(11 Feb 22:01)
Mam taka prośbę, mógłby ktoś wrzucić linka do tych filmów z youtube bo mi telefon flasha nie obsługuje 🙁 albo chociaż ich tytuły to sam poszukam.
(11 Feb 22:05)
Sorki, mój błąd 🙂 na stronie autora są linki z youtube.
(12 Feb 10:35)
Perełka!
(12 Feb 12:10)
Łyżeczki do tego nie potrzeba. Wystarczy ręka i poczujecie jak struga wody “ciągnie”. Można dwa palce zbliżyć do siebie, a pomiędzy nie wpuścić ową strugę.
(14 Feb 15:41)
@human
nie rozumniemy się, być może odnosimy sie do innych momentów z filmiku, ale ten efekt z łyżeczką to coanda przecież!. Odsyłam na wikipedię: http://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_Coandy
(14 Feb 17:19)
Zamiast mnie odsyłać na kaleki polski wpis (zresztą równie kaleki jak ten z równaniem Bernoulliego), sprawdź angielską wersję i spróbuj zrozumieć.
Zresztą Scalabroni wprost mówi o podciśnieniu i nadciśnieniu, czyli zwykłym Ground Effect, a nie o Efekcie Coandy.
(14 Feb 18:47)
Przykro mi, nie rozumiesz. Niestety. Dziękuję, dobranoc.
(14 Feb 18:59)
Jednak muszę przyznać rację koledze @Juan De Fuca :
http://www.youtube.com/watch?v=AvLwqRCbGKY i ogólnie hasło efekt Coandy w wyszukiwarce.
(14 Feb 20:37)
Fracky, przeczytaj angielski wpis w wikipedii. Szczególnie ten akapit o błędnej interpretacji efektu Coandy za pomocą łyżeczki przystawionej do strumienia wody.
Polecam 🙂
(14 Feb 22:10)
@Human
Czytałem i zgodziłbym się co do wody w ciemno ale obejrzy kilka filmików na Youtube , gdzie ludzie w kilku różnych eksperymentach pokazują ten efekt. W filmiku który wrzuciłem wykonywany jest eksperyment z powietrzem ( słomka).
(15 Feb 10:24)
Daj spokój, filmiki na Tubie może sobie wrzucić każdy, kto nie rozumie różnicy między napięciem powierzchniowym, a efektem Coandy. Pamiętaj, że Efekt Coandy odnosi się do przysysania się strumienia cieczy do, a nie ciała stałego do strumienia cieczy 😉
(15 Feb 23:21)
http://www.youtube.com/watch?v=S-SAQtODAQw
Tu jest lepiej widoczny ten efekt, podobna rzecz się ma z łyżką i powietrzem. Z tego co zdążyłem się dowiedzieć , to eksperyment z łyżką i wodą jest nieco przekłamaną Coandą , bo dominuję tam napięcie powierzchniowe i to one utrzymuję łyżkę – co nie znaczy ,że nie można zauważyć tego efektu.
Na angielskiej wersji wikipedii jest wyjaśnione przyczyny powstawanie tego zjawiska i w tej sekcji jest wzmianka co się dzieję kiedy ciało stałe jest nieruchome ( samo zagięcie strugi) lub kiedy ma możliwość ruchu – wtedy zgodnie z 3 zasadą dynamiki, reakcja może poruszyć też ciałem stałym ;). Mogłem to źle zrozumieć, dlatego poprawki mile widziane.
No i ogólny komentarz do całej tej dyskusji. Enrique Scalabroni w tym materiale wyjaśnia , czym są takie zjawiska jak siła docisku, efekt przyziemny. Przy okazji udało mu się zasymulować Coande. Wszystkie te trzy zjawiska należą do zagadnienia siły nośnej ( lift). Wszystkie wykorzystują zasady dynamiki Newtona( np opływ ciała przez ciecz) , równanie Bernoulliego.
(15 Feb 14:55)
mógł zapodać jeszcze trochę matematyki. równania różniczkowe są piękne.
(15 Feb 15:35)
oj human human, a kto tu mówił o napięciu powierzchniowym? czy przysysaniu się cząsteczek? Wiem że fajnie jest być wszechwiedzącym guru ale czasem też warto przyznać się do pomyłki;)
(16 Feb 11:46)
Nie chce mi się bić z końmi, bo to nie ma sensu… Idę lepiej do pracy. Kupowanie F1 Racing i czytanie tego, co napisze Symonds jakoś lepiej na mnie wpływa. No chyba, że Symonds też powinien przyznać się do porażki 😀