Znaczenie treningu mentalnego w F1
Opublikowany przez mrbigstuff 24 May 2013 | Komentarze: 18
Wyścig w Monako jest wyjątkowy z wielu względów. Uliczny obiekt wymaga od kierowców ogromnego skupienia, a wąskie uliczki Monte Carlo i blisko ustawione bariery nie wybaczają nawet najmniejszego błędu, o czym przekonało się już bardzo wielu kierowców. Choć umysł zawsze musi iść z ciałem w parze, to w przypadku wyścigu w Monako ten pierwszy element zdaje się mieć kluczowe znaczenie.
Trening mentalny jest jednym z elementów przygotowania każdego zawodnika, rywalizującego w sportach motorowych na najwyższym światowym poziomie. Dlatego postanowiłem zaprosić do współpracy panią Julię Chomską, psychologa zajmującego się na co dzień przygotowaniem mentalnym czołowych polskich żużlowców. Z jej krótkiego materiału dowiecie się nie tylko jak ważny jest trening w tym zakresie, ale również, że dobrze przygotowana głowa bezpośrednio przekłada się na możliwości fizyczne w trakcie oraz po wyczerpującym wyścigu.
Pierwsze skojarzenie na słowo Formuła 1 to profesjonalizm. Zawody mają tak wyrobioną renomę, że marzeniem każdego ścigającego się kierowcy jest dostać się do tego elitarnego grona, a marzeniem każdego kibica być na takich zawodach.
Cała otoczka wokół zawodów i całego cyklu F1 wymusza na zawodnikach i całych teamach profesjonalizm. Kierowcy F1 to osoby, które dbają o każdy, nawet najmniejszy detal swojego przygotowania do sezonu. Wszystko jest podporządkowane pod sport, jest to nie tylko ich praca, ale przede wszystkim pasja. Prócz przygotowania sprzętowego, fizycznego bardzo ważnym czynnikiem jest przygotowanie mentalne.
Co jest największym obciążeniem dla takiego zawodnika? Bez wątpienia stres. W badaniach, jakie zostały przeprowadzone, tętno zawodnika podczas wyścigu sięga nawet 200 uderzeń serca na minutę! W takim momencie zawodnik nie jest wstanie racjonalnie myśleć i funkcjonować. Dlatego musi przede wszystkim umieć kontrolować swoje reakcje fizjologiczne na stres. Trening mentalny takich zawodników musi być najnowocześniejszy i profesjonalny. W głównej mierze zawodnicy korzystają z treningu Biofeedback EEG, czyli trenują swoje fale mózgowe i to dzięki temu kontrolują swój mózg w momentach podwyższonego stresu i presji. Ponadto muszą ciągle doskonalić swoją koncentracje, by podczas wyścigu zminimalizować ilość popełnianych błędów. Przy tak wysokim stresie u sportowców bardzo często pojawiają się napięcia mięśniowe, które usztywniają zawodnika jednocześnie obniżając uwagę i koncentrację, a także wpływają na opóźnienie czasu reakcji zawodnika. Jest to kluczowy element biorąc pod uwagę jak ważny jest każdy manewr wykonywany przez zawodnika na torze. Każdy wie jak ważna jest każda sekunda.
Zawodnicy przemieszczają się po całym świecie. Zmiany kontynentów łączą się z różnicą czasu, pogody. To wymusza na zawodnikach bardzo szybkie dostosowanie do warunków klimatycznych. Jeśli zawodnik ma bardzo dobrze rozmieszczone fale mózgowe, to wówczas jego regeneracja organizmu jest szybsza niż u każdego innego człowieka. Dzięki temu zawodnik wolniej odczuwa zmęczenie, a przy tak częstych i dalekich podróżach jest to ogromny atut. Przy ponad przeciętnej regeneracji organizmu sportowiec już po krótkiej drzemce jest wypoczęty i zrelaksowany. Jak widać zawodnik F1 musi mieć nie tylko doskonale przygotowany bolid, ale przede wszystkim musi zadbać o swoją psychikę. Bo „sukces rodzi się w głowie”.
Julia Chomska www.psychokomfort.pl
(24 May 09:17)
“marzeniem każdego kierowcy ścigającego się w rajdach jest dostać się do tego elitarnego grona” – WTF?
(24 May 09:46)
“marzeniem każdego kierowcy ścigającego się w rajdach jest dostać się do tego elitarnego grona” no nie do konca marzeniem kierowcy rajdowego jest WRC. Pani nie rozroznia rajdow od wyscigow
(24 May 10:01)
Z całym szacunkiem dla autora strony, ale to wygląda na artykuł sponsorowany. Na f1talks zwykle pojawiają się perełki, a tym razem jest bełkot, zero konkretów i “audycja zawiera lokowanie produktu”. Tak się przypadkiem składa, że artykuł jest o Biofeedback EEG, którego to pani Chomska używa w swoim gabinecie, ostatnie zdanie zawiera slogan reklamowy i jeszcze ten tekst o rajdach…
(24 May 10:07)
Autor komentarza może spać spokojnie. Kilka tygodni temu poprosiłem Panią Julię o przygotowanie takiego tekstu. Nie wspominaliśmy nawet o sprawach finansowych, ani w jedną, ani w drugą stronę.
(24 May 11:53)
Bez przesady. Dobrze wiem, że na tym blogu nie ma mowy o tekstach sponsorowanych, a jedyne co pozostaje, to link za link. Albo ktoś to umie wykorzystać albo nie.
Czekam na kolejne teksty od Pani Julii!
(24 May 12:04)
Pomysł na artykuł ciekawy, przydało by się potwierdzenie którzy kierowcy korzystają z Biofeedback EEG lub inne podobne sposoby na utrzymanie lub poprawę kondycji.
“W mojej pracowni stosuję nowoczesną metodę treningu pracy mózgu.Została ona opracowana przez naukowców z ośrodka szkolenia astronautów w NASA w USA i stosowana jest z powodzeniem w USA i Europie”
@Erni- Przyznasz że to nie brzmi jak bełkot, ^ masz rację że to reklama ale czy to jest problem.
(24 May 13:16)
Fale mózgowe… biofeedback… pseudonauka… poprosimy o konkrety, który zespół z tego korzysta, sprawdzalne. Dodatkowo w kontekście skuteczności metod może być link do jakiejś analizy w pubmed.
(24 May 13:33)
Jak będzie zainteresowanie tematem, to poproszę Panią Julię o nieco więcej szczegółów. Ten tekst traktujcie jako pewnego rodzaju wprowadzenie do tematu.
(24 May 14:24)
Jak można zadbać o swoją psychikę?
(24 May 20:37)
Ot, choćby pobudzić organizm do produkcji endorfin. Najbardziej sprawdzone stymulatory, to: sport, seks i czekolada. Przy czym oglądanie nie sprawdza się w żadnej z tych “dziedzin”.
(24 May 20:30)
Napiszę najprościej jak to tylko się da nie wchodząc w szczegóły. Z racji zawodu trochę się na tym znam. – trening mentalny polega na wprowadzaniu kierowcy w stan hipnozy i ćwiczeniu w tym stanie konkretnych rzeczy np okrążenia kwalifikacyjnego, startu do wyścigu, pierwszego okrążenia w wyścigu, idealnego zjazdu do boksu a kończąc na samej symulacji wyścigu. wszystko odbywa się w “wyobraźni kierowcy” albo jak chcecie “tak jak na filmie czy w grze komputerowej” wiele rzeczy można powtarzać do woli przewijać, pauzować itp. polega to na “zgraniu ze sobą wszystkich elementów związanych także z motoryką kierowcy ( jego ruchami i reakcjami organizmu w różnych sytuacjach”. Tyle powinno wam wystarczyć. Powiem tylko że na 99procent wszyscy kierowcy w f1 z tego korzystają. więcej – wszyscy osiągający wyniki sportowcy. są badania które udowadniają że trening mentalny to 70 procent sukcesu a tylko 30 to trening realny.
(24 May 20:33)
aha zapomniałem powiedzieć – to tyczy się nie tylko kierowców w f1 ale moim zdaniem również mechaników którzy zejdą zaraz poniżej 2 sekund przy zmianie opon. ONI MUSZĄ W TEN SPOSÓB TRENOWAĆ!
(24 May 22:01)
Dziękuję za bardzo wartościowy komentarz i proszę o jeszcze. To nie jest tak oczywista wiedza, jak wielu osobom się wydaje.
(25 May 07:33)
Mnie zainteresowała kwestia tych fal mózgowych. Jak to można ćwiczyć, aby samemu uodporniać się na stres i być bardziej wypoczętym po krótkiej drzemce? 🙂
(25 May 07:35)
Widzę, że po pierwszej fali, niesłusznej moim zdaniem, krytyki temat zaczyna wydawać się interesujący.
(25 May 09:39)
Pewnie, że tak! Takiego refleksu, wytrzymałości i wydolności, kierowcy od Św. Mikołaja pod choinkę nie dostali…
(25 May 14:56)
Jeśli chodzi o fale mózgowe – z każdym rodzajem aktywności zmienia się ich charekterystyka – jak śpimy to następuje “poukładanie w naszej głowie na odpowiednich półkach” wszystkiego co wydarzyło się wczoraj i wogóle w przeszłości. Jeśli chodzi o hipnozę – to następuje to 100 razy lepiej i szybciej niż podczas snu. To tak jaby defregmentacja dysku zamiast ciągnąć się 5 godzi, zrobiła się w 10 sekund! Wszystko to widać w obrezie EEG – czyli po charakterze fal mózgowych właśnie. Dla tego np w trakcie nauki języków warto wspomagać się bio feedbackiem – chociaż osobiście zaryzykuję stwierdzenie że bio feedback jest dla początkujących. Każdy profesjonalista – po pracy z psychoterapeutą – który zna się na hipnozie, wykszyałci w sobie swój własny sposób wchodzenia w stan autohipnozy i reagowania na konkretne komendy/bodźce podczas treniongu.
To na razie tyle – jak będzie zainteresowanie i konkretne pytania – postaram się dopowiedzieć jak będę potrafił.
(25 May 14:58)
przepraszam za literówki.